Abdest Alıp Kelime-i Şahadet Getirdiler | Kral Damar FM - Alemin En Damar & En Kral Radyosu | Kral FM Dinle - Damar FM Dinle
Merhaba KralDamarFM'ci; Bugün Saat
Abdest Alıp Kelime-i Şahadet Getirdiler
Abdets Alıp Kelime-i Şahadet Getirdiler

Bu Yazımızda Türk Tarihinde “3 Fidanın İdamı” Olarak Yerini Alan Olayın Bilinmeyen Yönlerini Okuyacaksınız.

 

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idamlarında hazır bulunan İmam Seyit Çiftçi, 40 yıllık sırrı açıkladı..Deniz Gezmiş “Ben öyle bir mefhumu tanımıyorum” dediğini söyleyen Seyit Hoca, “Kelime-i Şehadet getirmedi” dedi.

Bugün Gazetesi’nin haberine göre, Ankara Belediyesi Mezarlıklar Başimamı Seyit Çiftçi, 40 yıl sonra Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı idama nasıl hazırladığını anlattı. 88 yaşındaki Seyit Çiftçi, 6 Mayıs 1972′de yaşanan idamlarla ilgili olarak “İmamlık yapmaya başladığım 1948 yılından bugüne kadar yaşadığım en acı hadiseydi” ifadelerini kullandı. Çiftçi, “Gece 03.00 sıralarıydı. Üçünü de getirdiler. Elleri kelepçeliydi. İdama tanıklık eden 10 kadar kişi vardı. Bir paşa, Merkez Komutanı, Ankara Valisi, Emniyet Müdürü, İnfaz Savcısı ve memurları ile ben vardım” dedi.
 
 
GEZMİŞ KABUL ETMEDİ
İdam edileceklere son vazifelerini yaptırmak üzere orada bulunduğunu akta ran Çiftçi, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın Kelime-i Şahadet getirdiklerini iddia etti. Çiftçi, ikilinin daha sonra idama gittiklerini söyledi. Deniz Gezmiş’in ise İslam dinini kastederek, “Ben öyle bir mefhumu tanımıyorum” dediğini söyleyen Seyit Hoca, “Kelime-i Şehadet getirmedi” dedi.
 
 
“VAZİFEMİ YAPAMAM”
Seyit Çiftçi, Aslan ve İnan’a son vazifelerini yaptırabilmek için abdest aldırmak istediğini ancak orada bulunan merkez komutanının buna izin vermediğini anlattı. Çiftçi, daha sonra orada bulunanlara, “Beni buraya mahkumların son vazifelerini yaptırmak için getirttiniz. Onların elleri kelepçeli olduğu için abdest almaları mümkün değil. Ellerini çözmezseniz abdest alamazlar, ben de vazifemi yapamam” dediğini belirtti.
 
“Hocanın dediğini yapın’
Seyit Çiftçi, merkez komutanına itirazından sonra yaşananları şöyle anlattı: “Orada bulunan bir paşa, ‘Hoca ne diyorsa onu yapın’ dedi. Yusuf Aslan ile Hüseyin İnan’ın elleri çözüldü, abdest aldılar ve Kelime-i Şehadet getirerek darağacına gittiler. Deniz Gezmiş ise böyle bir şeyi kabul etmedi. Ancak onun idamı kötü şekilde oldu. Boyu uzun olduğu için ayağı takıldı ve boynu kırılmadığından yaklaşık 45 dakika orada can çekti. Sonra da hayatını kaybetti.”

(BİZ ALLAH’IN SEVDİĞİNİ SEVER SEVMEDİĞİNİ SEVMEYİZ KİMSE KUSURA BAKMASIN,İSTERSE DÜNYAYI TEK PARMAĞI İLE KALDIRSIN İSTERSE ELEKTİRİK VEYA BENZERİ ÇOK ÖNEMLİ BİR BULUŞUN SAHİBİ OLSUN BU HÜKÜM DEĞİŞMEZ,BABAM OLSA YİNE DEĞİŞMEZ..MÜCADELE SURESİ 22. AYET VE İSLAM KAİDELERİ BU DURUŞUMUZU GEREKTİRİR…)
Mücadele Suresi 22. Ayet
 
Allah’a ve ahiret gününe inanan bir toplumun -babaları, oğulları, kardeşleri, yahut akrabaları da olsa- Allah’a ve Resûlüne “düşman olanlarla” “dostluk ettiğini göremezsin”. İşte onların kalbine Allah, iman yazmış ve katından bir ruh ile onları desteklemiştir. Onları içlerinden ırmaklar akan cennetlere sokacak, orada ebedî kalacaklardır. Allah onlardan razı olmuş, onlar da Allah’tan hoşnut olmuşlardır. İşte onlar, Allah’ın tarafında olanlardır. İyi bilin ki, kurtuluşa erecekler de sadece Allah’ın tarafında olanlardır.


Benzer Konular
BİLGİLER
tarafından 24 Temmuz 2013 - 13:13 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 13.020 views kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
Yorum yapın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Mobil Radyo Dinle
Dinleme Seçenekleri
radyo canli dinle KralDamarFM Facebook Winamp Mediaplayer itunes Realplayer
Sosyal Platform
128 Okuyucu
RSS feed | E-mail
Sosyal Platformda Paylas
Haftanın Hikayesi
Akrep  - Abdullah Özdoğan

Akrep – Abdullah Özdoğan | Haft..

tüm yazıları için tıklayın...
Bir Sefilin Karşısında  - Abdullah Özdoğan

Bir Sefilin Karşısında – Abdull..

tüm yazıları için tıklayın...
Fark  - Abdullah Özdoğan

Fark – Abdullah Özdoğan | Hafta..

tüm yazıları için tıklayın...
Terzi  - Abdullah Özdoğan

Terzi – Abdullah Özdoğan | Haft..

tüm yazıları için tıklayın...
Neden Ben  - Abdullah Özdoğan - Haftanın Hikayesi

Neden Ben – Abdullah Özdoğan | ..

tüm yazıları için tıklayın...
Anket
KralDamarFM'in İkinci Yıl Dönümündeki Yeni Tasarımı Nasıl Buldunuz?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Geliştirilebilir

Devamını oku:
Polat Alemdar'ı kaybettik
Polat Alemdar’ı Kaybettik

Kurtlar Vadisi Pusu’da Polat ağlattı!  İhtiyarlar Başkanı'na gelen "Polat Alemdar'ı kaybettik" mesajı ekran başındakileri şoke etti.   Kurtlar Vadisi Pusu'nun...

Kapat